ירון בן-שי, משרד עורכי דין

צוואה מזויפת- מה אפשר לעשות?

נושא צוואה מזויפת הוא כאוב ומורכב, אך חשוב להכיר ולהבין אותו. לצערי, כעורך דין העוסק רבות בתחום הירושה, נתקלתי. לא פעם במקרים בהם אנשים ניסו לזייף צוואה כדי להשיג יתרון כלכלי. על חשבון היורשים החוקיים. מדובר במעשה חמור ופסול מבחינה חוקית ומוסרית, הפוגע ברצונו האחרון של המנוח. אם יש לכם סיבה לחשוד. שהצוואה של יקירכם זויפה, חשוב שתדעו שניתן לפעול בנושא. במאמר זה, נסקור יחד כיצד לזהות סימני זיוף בצוואה, אילו. צעדים משפטיים עומדים לרשותכם, ומה הסיכויים להוכיח את הזיוף בבית המשפט.

זיוף צוואה- איך זה קורה ומה אפשר לעשות?

זיוף צוואה הינה עבירה פילית שהעונש המירבי בגינה. הוא עד 5 שנות מאסר כפי שנקבע בסעיף 418 בחוק העונשין, תשל"ז 1977.

לרוב, מי שמבצע את זיוף הצוואה הוא מישהו שהיה קרוב למנוח. מישהו שהמנוח סמך עליו. זה יכול להיות קרוב משפחה, מטפל סיעודי, שכן או כל אדם שהיה קרוב אליו. אדם בעל קרבה ונגישות לענייניו הכספיים של המנוח, יכול. לנסח צוואה חדשה לגמרי ולזייף את חתימת המנוח. או להפעיל מניפולציות רגשיות על מנת לגרום לו לשנות. את צוואתו כך שהוא יהיה זה שיהנה מכספי המנוח לאחר מותו.

זיוף צוואה פוגע בראש ובראשונה ביורשים החוקיים, אשר. נאלצים להיאבק, לעיתים שנים, בבית המשפט על מנת לממש את רצון המוריש. אך חמור מכך, הנפגע העיקרי הוא למעשה המנוח עצמו. זיוף צוואה מהווה רמיסה של רצונו האחרון של המנוח. ונלקחת ממנו הזכות לצוות. כאשר מוגשת לרשם הירושה צוואה מזויפת במטרה לקבל. צו קיום צוואה, פורץ קרב משפטי מתיש וממושך בין היורשים האמיתיים לבין מזייף הצוואה.

ולכן חשוב לנקוט בכל האמצעים האפשריים על מנת למנוע מראש הידרדרות למצב כזה. הדרך הטובה ביותר למנוע מצבים של זיוף צוואה. היא על ידי הקפדה על תהליך תקין ומסודר. של עריכת הצוואה בזמן שהמצווה עוד בין החיים. מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין מנוסה ומיומן בתחום, ולדאוג. לנוכחות של עדים אובייקטיביים ובלתי תלויים בעת החתימה. במקרים בהם עלול לעלות ספק לגבי כשירותו המנטלית של המצווה, רצוי להצטייד. גם בחוות דעת מרופא מומחה שיאשר את כשירותו של המצווה.

הסימנים שיכולים לעורר חשד כי הצוואה מזויפת

אף אחד לא חושב שזה יקרה לו, אבל זה קורה, וחשוב להיות ערניים, לשים לב. ולזהות דגלים אדומים שעשויים להעיד על כך שהצוואה בכתב יד זויפה.

אם מדובר בצוואה שנכתבה בכתב יד, כדאי לבדוק האם זה באמת כתב ידו של המנוח. מצאתם מחיקות או קטעים לא רצופים. האם החתימה נראית כמו חתימת המנוח. לדעתכם סגנון הכתיבה ורמת הניסוח לא תואמת לסגנון המצווה.

עוד דגל אדום הוא כאשר אחד היורשים מציג לפתע צוואה בכתב יד, שהתאריך. שבה מאוחר יותר מהתאריך של הצוואה שאתם מכירים. על אחת כמה וכמה, אם היא שונה ממנה באופן מהותי.

מהו התהליך לבדיקת ההיתכנות כי הצוואה מזויפת?

ייעוץ משפטי

הצעד הראשון בתהליך בדיקת ההיתכנות כי הצוואה מזויפת. הוא פנייה לקבלת ייעוץ משפטי. חשוב לבחור עורך דין בעל ניסיון רב בתחום דיני הירושה. עורך הדין יוכל לבחון את תוקף הצוואה מהבחינה המשפטית, תוך בדיקת. עמידתה בתנאים הנדרשים על פי חוק, כגון הדרישה הצורנית ועוד. כמו כן, עורך הדין ינחה אתכם כיצד יש לפעול על מנת לאסוף ראיות רלוונטיות. שיתמכו בטענת הזיוף, ויסביר מהם ההליכים המשפטיים שיש לנקוט בהתאם לנסיבות המקרה.

תכתובות בין היורשים הטוענים לזיוף לבין המנוח

בשלב זה, יש לערוך חיפוש מקיף אחר תכתובות שהתקיימו בין המנוח לבין היורשים הטוענים לזיוף הצוואה. תכתובות אלו יכולות לכלול מכתבים, הודעות דוא"ל או הודעות טקסט. מטרת החיפוש היא למצוא אינדיקציות אשר עשויים להצביע על מניע אפשרי לזיוף הצוואה. כמו כן, יש לבדוק האם קיימות סתירות בין תוכן התכתובות. לבין הוראות הצוואה, דבר שעלול להעלות ספקות לגבי אותנטיות הצוואה.

גרפולוג – חוות דעת מומחה

כאשר עולה חשד לזיוף חתימתו של המנוח על הצוואה, מומלץ לפנות לגרפולוג מוסמך. על מנת לקבל חוות דעת מקצועית. הגרפולוג יבצע השוואה בין חתימת המנוח המופיעה על הצוואה לבין דוגמאות של חתימתו, כפי. שהן מופיעות על מסמכים רשמיים אחרים. וכן יוכל לנתח את כתב היד ואת סגנון הכתיבה בצוואה, ולזהות חריגות או שינויים המעידים כי הצוואה מזויפת. בת"ע 26298-06-18 פסקה כב' השופטת ורד שביט פינקלשטיין. כי יש לבטל צוואה שנטען שזויפה. בין מכלול שיקוליה הסתמכה על חוות דעת גרפולוגית. שקבעה כי חתימתה של העדה לצוואה מזויפת.

תשאול עדים

תשאול עדים, כמו קרובי משפחה, חברים או אנשי מקצוע. שהיו בקשר טוב עם המנוח בסמוך לפטירתו יכול לשפוך אור על הנסיבות שהביאו לכתיבת צוואה חדשה. על ידי תשאול עדים מהימנים, שהם לא חלק מהמוטבים. בצוואה, יוכל עורך הדין לבסס את הטיעון שלכם בפני בית המשפט.

חוקר פרטי

במקרים מסוימים יש צורך בחקירה מקיפה יותר. אז מומלץ לשכור חוקר פרטי בעל ניסיון בסוג זה של חקירות. החוקר הפרטי יוכל להתחקות אחר עובדות ופרטים נוספים הקשורים לנסיבות. כתיבת הצוואה, ולאסוף ראיות שעשויות לתמוך בטענת הזיוף. כמו כן, החוקר יוכל לבדוק לעומק את הרקע, הקשרים והמניעים. של הצדדים המעורבים בפרשה, ובכך לסייע בגיבוש אסטרטגיית ההתנגדות לצוואה.

הגשת התנגדות לצוואה מזויפת

לאחר איסוף הראיות והעדויות הנדרשות, יש להכין כתב תביעה המגולל את טענות המתנגדים. יש לצרף אסמכתאות התומכות בטענות הזיוף, ולהיוועץ עם עורך דין בעל ניסיון בהגשת התנגדות. הגשת התנגדות לצוואה מזויפת מוגשת לבית המשפט לענייני משפחה. חשוב להיות מוכנים לכך שההליכים בבית המשפט. ימשכו זמן רב, ולגבש עמדה משפטית מוצקה ככל שניתן.

צוואה מזויפת- המאבק המשפטי הסיזיפי והיקר

אין ספק שגילוי צוואה מזויפת הוא מכה קשה ומטלטלת עבור היורשים החוקיים. מעבר לכאב הנורא על אובדן יקירם, הם נאלצים להתמודד עם מאבק משפטי סיזיפי ויקר.

המערכה המשפטית שנכפית על היורשים במצב כזה היא קשה ותובענית. נדרשים מהם משאבים אדירים, הן מבחינה כלכלית. והן מבחינה נפשית, על מנת להילחם על זכויותיהם בבית המשפט.

ההוצאות הכרוכות בהליך משפטי שכזה, הכוללות שכר טרחה לעורכי דין, אגרות, חוות דעת מומחים, מסתכמות. לעיתים קרובות בסכומים גבוהים מאוד. ולא כל משפחה יכולה לעמוד בהם.

וגם אם בסופו של יום, הצדק יוצא לאור והצוואה המזויפת מבוטלת, המחיר שהיורשים. החוקיים משלמים, בסבל נפשי, קרעים משפחתיים, ופגיעה כלכלית קשה – לעיתים כבד מנשוא. לכן, לצערנו, ישנם רבים הבוחרים לוותר על המאבק להתנגדות לצוואה. או להתפשר עם הצד המזייף, גם במחיר ויתור על זכויותיהם, רק כדי. לשים קץ לסיוט המתמשך.

לסיכום

תהליך הבדיקה של צוואה החשודה כמזויפת הוא מסע מורכב, הדורש סבלנות ומקצועיות. ראשית, חשוב להיוועץ בעורך דין מנוסה. המתמחה בדיני צוואות וירושות, אשר ינחה אתכם מה לעשות. השלב הבא הוא איסוף ראיות רלוונטיות, הכוללות עדויות, מסמכים. וראיות נסיבתיות שיתמכו בטענת הזיוף. לעיתים יש צורך במינוי מומחים כמו גרפולוגים או חוקרים פרטיים שיוכלו לספק חוות דעת מקצועית.

אין ספק שמדובר במסע ארוך ותובעני, המצריך מחויבות, יסודיות וגם משאבים לא מבוטלים. אבל עבור יורשים שירושתם עלולה להיגזל מהם, זהו מאבק חיוני והכרחי.

פנו עוד היום למשרדו של עורך דין ירון בן-שי, לקבלת יעוץ משפטי. מהמשרד המוביל בצפון בתחום הצוואות והירושות.

ירון בן שי

לא מצאתם תשובה? אל תהססו, שלחו לנו את שאלתכם. עורך דין ירון בן-שי ישמח לענות בהקדם האפשרי.

לפניות השאירו פרטים:
עוד באותו העניין
דילוג לתוכן